Pierwsza Komunia Święta » Artykuły » Strój do komunii » Dodatki komunijne dla chłopca
Autor artykułu: Redakcja
25/04/2010

Dodatki komunijne dla chłopca

dodatki komunijne | stroje komunijne

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka – warto zadbać o odświętną oprawę każdego elementu całej uroczystości.

Ważnym elementem tej oprawy jest strój dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej. Chłopiec, i to bez względu na to, czy występuje w albie czy w garniturze, musi mieć pewne dodatki do stroju. Oczywiście większa ilość akcesoriów jest potrzebna wówczas, gdy obowiązującym strojem komunijnym dla chłopców jest garnitur.

W rzeczywistości zarówno alba, jak i garnitur wymagają pod spód białej koszuli. Koszula zaś wymaga „wykończenia” poprzez założenie muszki, krawata lub musznika. Jeśli chłopiec będzie ubrany w albę, w grę wchodzi tylko muszka lub krawat. Zasada jest taka, że krawat jak najbardziej może być czarny, ale jeśli ma być w jaśniejszym kolorze, wówczas powinien być o ton ciemniejszy od koszuli – najczęściej jest zatem w kolorze ecru. Jeśli koszula i alba są gładkie, krawat może mieć delikatny wzorek, najczęściej żakardowy. Mali chłopcy najchętniej wybierają jednak muchę, która przeważnie ma kolor biały, czarny lub granatowy.

Pamiętajmy, że i krawat i muszkę, jeśli nie umiemy ich wiązać, możemy kupić już „gotowe”, zawiązane, które utrzymują się na szyi przy pomocy gumki. Do garnituru pasują zarówno krawat i muszka – tutaj istnieje kilka zasad, których powinno się przestrzegać. Czasami chłopcy występują w garniturkach w kolorze beżowym czy kawowym i wówczas krawat lub mucha muszą mieć kolor dobrany do koloru garnituru. Jednak do garnituru pasuje także musznik czy plastron. Musznik jest podobny do krawata, ale krótszy i jakby podwójny, a na końcu ucięty w szpic. Z kolei plastron jest wiązany podobnie jak musznik, ale ma dłuższe, zakończone prosto końcówki – ten dodatek wymaga, by garnitur miał kamizelkę.

...........................................................................................................................................

Krawaty i muszki komunijne
Eleganckie krawaty, muszniki i muszki. Ozdoby komunijne dla chłopców

Buty do Komunii
Obuwie komunijne dla chłopca i dziewczynki. Duży wybór. Atrakcyjne ceny

Garnitury komunijne
Duży wybór garniturów chłopięcych. Modne fasony, wysoka jakość

..........................................................................................................................................

Nie jest to jednak koniec dodatków, ponieważ do kieszonki garnituru należy włożyć tzw. wypustkę – przyjęło się, że ma ona zawsze kolor taki jak mucha, krawat, czy inny ozdobnik pod kołnierzykiem. Istnieją też przypinki, które wpina się do klapy marynarki – bywają to kokardki, pojedyncze kwiatki (najczęściej różyczki) – zawsze w kolorze białym, mogą to być także gałązki asparagusa.

Na pewno ważnym dodatkiem do komunijnego stroju jest obuwie. Nie wypada, by dziecko do uroczystego stroju zakładało obuwie sportowe – najbardziej polecane są czarne, skórzane pantofle o tradycyjnym fasonie, sznurowane, dopuszczane są też mokasyny. Należy pamiętać, żeby buty nie miały ostrych, długich czubków oraz żeby były wygodne - na stopy należy założyć dziecku skarpety z cienkiej, miękkiej bawełny. Skarpety zawsze powinny być dłuższe i w ciemnym kolorze – czarne, granatowe lub brązowe – wybór koloru skarpet zależy od barwy garnituru.

Zdarza się, że wybrana przez chłopca koszula ma mankiety zapinane na spinki – spinki powinny być delikatne i stonowane. Do małego chłopca najlepiej pasują srebrne spinki z masą perłową w odcieniu białym lub kremowym. Mogą być też maleńkie spinki srebrne lub z ciemnego tworzywa.

Są to w zasadzie wszystkie dodatki dla chłopca – wprawdzie nie jest ich wiele, ale bardzo ważny jest ich dobór. Zbytnia różnorodność, pomieszanie stylów sprawi, że taki strój nie będzie elegancki i dostojny, bo elegancja to klasyczna prostota i właściwe dbanie o szczegóły.

Klaudia Kula

Podobne tematycznie artykuły
03/01/2013

Wianek dla dziewczynki pierwszokomunijnej
Dziewczynki są niezwykle zainteresowane wyborem sukienki do Komunii, o ile nie zaplanowano w parafii, że wszyscy będą ubrani w alby. Jednak wianuszek na głowie dziewczynki pozostał do wyboru dziecka.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
29/01/2011

Marzenia księżniczki a istota Komunii
Jeśli jesteś mamą ośmioletniej dziewczynki, zapewne wiesz jak wiele emocji pojawia się przy zakupie sukienki do Pierwszej Komunii Świętej.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (1)
23/02/2012

Alba kontra sukienka komunijna
Co roku przed sezonem komunijnym powraca ten sam spór dotyczący strojów do Pierwszej Komunii. Wymianę zdań, często bardzo ostrą, słyszy się wśród rodziców, w Kościele, na forach internetowych.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1069
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię