Autor artykułu: Redakcja
13/12/2009

Pamiątki komunijne

zdjęcia komunijne | pamiątki komunijne

Wśród pamiątek komunijnych zazwyczaj trzy elementy są obowiązkowe – książeczka do nabożeństwa, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem i oczywiście różaniec.

Przedmioty te są obecne podczas całej uroczystości oraz przy przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej – zostają one poświęcone albo podczas Mszy w uroczystym dniu lub na wcześniejszych Mszach – o tym decyduje tradycja w danej parafii. Ważną pamiątką są zdjęcia komunijne – zazwyczaj są to zdjęcia z kościoła oraz takie stylizowane, robione w studiach fotograficznych. Terminy na takie pozowane zdjęcia trzeba zamawiać dużo wcześniej, w wypadku chłopców, gdzie nie ma takiego elementu jak misterna fryzura, zdjęcia w stroju komunijnym są robione tuż przed uroczystością.

Album oraz zdjęcia komunijne to na pewno miła pamiątka z Komunii i warto go zachować. Zawsze, w każdej parafii dzieci otrzymują na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej obrazki. Z tyłu takich obrazków jest pieczęć parafii oraz podpis proboszcza. Pierwszorzędną rolę odgrywa obrazek, czyli imienna pamiątka uroczystości z nazwiskiem dziecka i datą przyjęcia sakramentu.

......................................................................................................................................

Pamiątki komunijne
Wyjątkowe pamiątki Pierwszej Komunii. Prezenty komunijne z duszą

Wianki do Komunii
Ozdoby komunijne do włosów - wianki, opaski, spinki. Sprawdź ofertę!

......................................................................................................................................

Niektórzy wśród pamiątek wymieniają dewocjonalia takie jak świece – ale tak naprawdę dziecko powinno mieć do Pierwszej Komunii tę samą świecę, którą otrzymało w dniu chrztu. Świeca taka może być ozdobiona i to kolorowo. W wielu domach świece z chrztu gdzieś giną w codzienności spraw, dlatego rodzice kupują specjalne świece komunijne – co sezon pojawiają się ich nowe, modne wzory.

Warto, by wśród prezentów komunijnych znalazła się Biblia – pomyślmy jednak o tym, by dziecko nie otrzymało kilku egzemplarzy tej Świętej Księgi, gdyż gubi to sens tego prezentu.

Często dziewczynki, które mają naturalne wianki suszą je na pamiątkę i chowają do specjalnych albumów, w których jest miejsce na takie pamiątki komunijne. Istnieją także firmy, które specjalizują się wyłącznie w produkcji i sprzedaży pamiątek komunijnych. Podążają one za panującą modą, a w zasadzie często tę modę tworzą lub modyfikują. Ostatnio pojawił się nowy trend – obraz ze zdjęć komunijnych na płótnie, oprawiony w drewniane ozdobne ramy jako prezent dla rodziców dziecka. Czy ta nowość przyjmie się powszechnie – trudno powiedzieć.

Należy podkreślić, że te bardziej symboliczne, a nie materialne pamiątki trwają o wiele dłużej niż nawet najnowocześniejszy w danym momencie telefon czy laptop, który za dwa lata stanie się już „starym, bezużytecznym złomem”– album ze zdjęciami zawsze budzi wspomnienia i im człowiek jest starszy, tym bardziej takie pamiątki komunijne nabierają mocy i stają się wartościowe. Po latach inaczej patrzy się na obrazki z datą Pierwszej Komunii Świętej, stają się one bardziej wartościowe, a człowiek ma do nich coraz większy sentyment.

Ostatnio modne stały się tak zwane pierścienie czystości przedmałżeńskiej. Moda ta pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w USA. Młodzi ludzie, przestrzegający zasad chrześcijańskich postanowili, że będą wyrażać otwarcie swoje poglądy. Tak narodziła się idea tego pierścienia. Pierścień ma wersję damską i męską. Nawet te, które kupowane są w Polsce mają angielskie napisy: "one life one love", "true love waits" – są one zrozumiałe na całym świecie. W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) istnieje zakaz noszenia takiego pierścienia do szkoły, jako zbyt wyrazistego symbolu religijnego.

W Polsce coraz częściej takie pierścienie pojawiają się, jako prezenty komunijne – należy jednak zadać sobie pytanie, czy na pewno dziecko w tym wieku może deklarować świadomie czystość przedmałżeńską? Inaczej to wygląda, jeśli taką deklarację przyjmuje licealista lub uczeń końcowych klas gimnazjum – nie wiadomo jednak ile w tym jest prawdziwego postanowienia związanego z mocną wiarą, a ile mody, która jak każda wkrótce przeminie.

Rodzice powinni odpowiednio zabezpieczyć pamiątki z Pierwszej Komunii, tak, by później dziecko mogło do nich powrócić i wspólnie, w domowym zaciszu powspominać to ważne wydarzenie.

Klaudia Kula

Wyjątkowe i urocze ręcznie robione zaproszenia komunijne

Podobne tematycznie artykuły
04/05/2010

Komunia dziecka w sercu rodziców
Komunia święta to duże przeżycie również dla rodziców dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Zresztą równie mocno przeżywają ten fakt dziadkowie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
01/06/2010

Pierwsza Komunia - gdzie jest sacrum wśród tego profanum?
W tym roku padnie rekord. Na polskie komunie „pęknie“ ponad miliard złotych. Restauratorzy, producenci i handlowcy zacierają ręce.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
22/07/2010

Pierwsza komunia sprzed lat
Czy skromna domowa uroczystość komunijna bez prezentów jest obecnie możliwa? Niemal ze stuprocentową pewnością można odpowiedzieć, że nie. Jednak przed laty było zupełnie inaczej...

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1067
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię