Autor artykułu: Redakcja
13/12/2009

Pamiątki komunijne

zdjęcia komunijne | pamiątki komunijne

Wśród pamiątek komunijnych zazwyczaj trzy elementy są obowiązkowe – książeczka do nabożeństwa, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem i oczywiście różaniec.

Przedmioty te są obecne podczas całej uroczystości oraz przy przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej – zostają one poświęcone albo podczas Mszy w uroczystym dniu lub na wcześniejszych Mszach – o tym decyduje tradycja w danej parafii. Ważną pamiątką są zdjęcia komunijne – zazwyczaj są to zdjęcia z kościoła oraz takie stylizowane, robione w studiach fotograficznych. Terminy na takie pozowane zdjęcia trzeba zamawiać dużo wcześniej, w wypadku chłopców, gdzie nie ma takiego elementu jak misterna fryzura, zdjęcia w stroju komunijnym są robione tuż przed uroczystością.

Album oraz zdjęcia komunijne to na pewno miła pamiątka z Komunii i warto go zachować. Zawsze, w każdej parafii dzieci otrzymują na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej obrazki. Z tyłu takich obrazków jest pieczęć parafii oraz podpis proboszcza. Pierwszorzędną rolę odgrywa obrazek, czyli imienna pamiątka uroczystości z nazwiskiem dziecka i datą przyjęcia sakramentu.

......................................................................................................................................

Pamiątki komunijne
Wyjątkowe pamiątki Pierwszej Komunii. Prezenty komunijne z duszą

Wianki do Komunii
Ozdoby komunijne do włosów - wianki, opaski, spinki. Sprawdź ofertę!

......................................................................................................................................

Niektórzy wśród pamiątek wymieniają dewocjonalia takie jak świece – ale tak naprawdę dziecko powinno mieć do Pierwszej Komunii tę samą świecę, którą otrzymało w dniu chrztu. Świeca taka może być ozdobiona i to kolorowo. W wielu domach świece z chrztu gdzieś giną w codzienności spraw, dlatego rodzice kupują specjalne świece komunijne – co sezon pojawiają się ich nowe, modne wzory.

Warto, by wśród prezentów komunijnych znalazła się Biblia – pomyślmy jednak o tym, by dziecko nie otrzymało kilku egzemplarzy tej Świętej Księgi, gdyż gubi to sens tego prezentu.

Często dziewczynki, które mają naturalne wianki suszą je na pamiątkę i chowają do specjalnych albumów, w których jest miejsce na takie pamiątki komunijne. Istnieją także firmy, które specjalizują się wyłącznie w produkcji i sprzedaży pamiątek komunijnych. Podążają one za panującą modą, a w zasadzie często tę modę tworzą lub modyfikują. Ostatnio pojawił się nowy trend – obraz ze zdjęć komunijnych na płótnie, oprawiony w drewniane ozdobne ramy jako prezent dla rodziców dziecka. Czy ta nowość przyjmie się powszechnie – trudno powiedzieć.

Należy podkreślić, że te bardziej symboliczne, a nie materialne pamiątki trwają o wiele dłużej niż nawet najnowocześniejszy w danym momencie telefon czy laptop, który za dwa lata stanie się już „starym, bezużytecznym złomem”– album ze zdjęciami zawsze budzi wspomnienia i im człowiek jest starszy, tym bardziej takie pamiątki komunijne nabierają mocy i stają się wartościowe. Po latach inaczej patrzy się na obrazki z datą Pierwszej Komunii Świętej, stają się one bardziej wartościowe, a człowiek ma do nich coraz większy sentyment.

Ostatnio modne stały się tak zwane pierścienie czystości przedmałżeńskiej. Moda ta pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w USA. Młodzi ludzie, przestrzegający zasad chrześcijańskich postanowili, że będą wyrażać otwarcie swoje poglądy. Tak narodziła się idea tego pierścienia. Pierścień ma wersję damską i męską. Nawet te, które kupowane są w Polsce mają angielskie napisy: "one life one love", "true love waits" – są one zrozumiałe na całym świecie. W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) istnieje zakaz noszenia takiego pierścienia do szkoły, jako zbyt wyrazistego symbolu religijnego.

W Polsce coraz częściej takie pierścienie pojawiają się, jako prezenty komunijne – należy jednak zadać sobie pytanie, czy na pewno dziecko w tym wieku może deklarować świadomie czystość przedmałżeńską? Inaczej to wygląda, jeśli taką deklarację przyjmuje licealista lub uczeń końcowych klas gimnazjum – nie wiadomo jednak ile w tym jest prawdziwego postanowienia związanego z mocną wiarą, a ile mody, która jak każda wkrótce przeminie.

Rodzice powinni odpowiednio zabezpieczyć pamiątki z Pierwszej Komunii, tak, by później dziecko mogło do nich powrócić i wspólnie, w domowym zaciszu powspominać to ważne wydarzenie.

Klaudia Kula

Wyjątkowe i urocze ręcznie robione zaproszenia komunijne

Podobne tematycznie artykuły
11/06/2010

Białe stroje, duchowe przeżycie i uroczysty obiad
Są rodziny, które wydają z okazji pierwszej komunii świętej swojego dziecka ponad cztery tysiące złotych. Matkom samotnie wychowującym kilkoro pociech musi wystarczyć pięćdziesiąt złotych…

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Nowości pierwszokomunijne
Od kilkunastu lat Pierwsza Komunia Święta coraz częściej zaczyna przypominać imprezę, na którą zaprasza się wielu gości – tym samym gubi się gdzieś cała duchowa istota sakramentu.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
12/05/2011

Nasze małe polskie wesele, czyli I Komunia Święta
Do Pierwszej Komunii Świętej przystępują tysiące dziewięciolatków. Księża dobitnie podkreślają, podczas spotkań z dziećmi i z rodzicami, ogromną wagę przeżycia duchowego tego wydarzenia.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1070
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię